Licznik odwiedzin

224108
DzisiajDzisiaj23
WczorajWczoraj63
Ten TydzieńTen Tydzień374
Ten MiesiącTen Miesiąc1188
WszystkieWszystkie224108


SZKOLENIE pn. System przeciwdziałania przemocy w rodzinie po 1 sierpnia 2010 r. REWOLUCJA CZY STAGNACJA? PDF Drukuj

SZKOLENIE pn. System przeciwdziałania przemocy w rodzinie po 1 sierpnia 2010 r. REWOLUCJA CZY STAGNACJA?

W związku z realizacją Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego dla Powiatu Mławskiego na lata 2010-2012 przyjętego przez Radę Powiatu Mławskiego, Zespół Ośrodków Wsparcia zainicjował szkolenie dotyczące ustawy o przeciwdziałaniu przemocy rodzinie.

Szkolenie pn. System przeciwdziałania przemocy w rodzinie po 1 sierpnia 2010 r. Rewolucja czy stagnacja? odbyło się 3 września 2010 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego.

W dniu 18 czerwca 2010 r. p.o. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz innych ustaw. Nowe przepisy dotyczące przemocy domowej m.in. nałożyły nowe obowiązki na gminy, powiaty, województwa oraz wprowadziły zmianę w orzekaniu obowiązków osób skazanych za przestępstwa związane z przemocą w rodzinie. Nowela weszła w życie 1 sierpnia 2010 r.

Celem wrześniowego spotkania w Starostwie Powiatowym było przekazanie praktycznych informacji o zastosowaniu nowych przepisów oraz umożliwienie podniesienia skuteczności działań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Szkolenie poprowadził Pan Grzegorz Wrona, prawnik (ukończył aplikację sądową), wieloletni pracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, a także Biura Rzecznika Praw Dziecka, członek Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Dyrektorze PARPA, konsultant w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym Warszawa Śródmieście oraz Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia, wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie. Grzegorz Wrona uczestniczył w pracach legislacyjnych w latach 2004-2005 oraz 2009-2010 dotyczących ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

W szkoleniu wzięli udział pracownicy ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu mławskiego, przedstawiciele urzędów gmin, policjanci oraz pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Zespołu Ośrodków Wsparcia.

Podczas spotkania były poruszane tematy związane m.in. z odizolowaniem sprawcy przemocy od osoby jej doznającej - czy niemożliwe może być możliwe? Omawiano nową przesłankę eksmisji sprawcy przemocy bez sprawy karnej. Poruszono też bardzo medialną i emocjonalną sprawę bicia dzieci. Mówiono o naruszeniu nietykalności cielesnej dziecka oraz kontratypie karcenia małoletnich. Duże zainteresowanie uczestników wzbudziły tematy dotyczące procedury zabezpieczenia bezpieczeństwa dziecka przez pracownika socjalnego, tworzenia i funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych.

Kazusy podawane przez prowadzącego oraz sposób przekazywania wiedzy wzbudziły chęć dalszych spotkań z wykładowcą.

Wielka szkoda, że w spotkaniu nie wzięli udziału przedstawiciele sądu i prokuratury. Ich głos wiele wniósłby do dyskusji a z pewnością znacznie wpłynął na tworzenie systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie powiatu mławskiego.

Wytworzył: Anna Ciesielska
Data informacji: 2013-03-19 14:13:55
Opublikował: Marcin Jurkiewicz
Data publikacji: 2013-03-19 15:14:36
Odsłon: 1002
Dziennik zmian