Licznik odwiedzin

224101
DzisiajDzisiaj16
WczorajWczoraj63
Ten TydzieńTen Tydzień367
Ten MiesiącTen Miesiąc1181
WszystkieWszystkie224101


ZAUWAŻAJ I REAGUJ. WRAŻLIWOŚĆ TO NIE SŁABOŚC PDF Drukuj

W dniu 28 pażdziernika 2009 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Mławie odbyła się konferencja w ramach Lokalnej Kampanii "ZAUWAŻAJ I REAGUJ. WRAŻLIWOŚĆ TO NIE SŁABOŚC".
Aby zwrócić uwagę naszego lokalnego środowiska na problem przemocy wobec dzieci a także by wyrazić sprzeciw wobec stosowaniu kar fizycznych Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie zorganizował kampanię „Zauważaj i reaguj. Wrażliwość to nie słabość". Hasło kampanii promuje właściwe zachowania osoby – świadka przemocy, zwłaszcza przemocy wobec dzieci. Zdarza się, że jesteśmy świadkami bicia lub zaniedbywania dzieci. Znajdując się w takiej sytuacji często odczuwamy strach przez zareagowaniem, konsekwencjami naszej interwencji. Czasami nie wiemy co zrobić. Dlatego też ważne jest abyśmy wiedzieli, że zgłaszanie i reagowanie są właściwą postawą wobec aktów przemocy.
Ponadto celami kampanii „Zauważaj i reaguj. Wrażliwość to nie słabość" jest:
- zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo najmłodszych w sieci internetowej.
- uświadomienie negatywnych konsekwencji stosowania kar fizycznych wobec dzieci oraz promowanie pozytywnych metod wychowawczych.
Jednym z elementów kampanii było nagranie spotu tv z udziałem dzieci z Niepublicznego Przedszkola Bajkowy Dworek oraz samorządowców. Spot był emitowany przez lokalną TV Kablową w okresie od 19 do 26 października 2009r. Jest też dostępny na stronach internetowych ZOW oraz Niepublicznego Przedszkola Bajkowy Dworek.
Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie włączył się także w Ogólnopolską kampanię społeczną „Dzieciństwo bez przemocy" i został jej ambasadorem. Jako ambasador wyemitował w TV lokalnej spot „Bite dzieci widzą świat inaczej".
Obie kampanie mówią o tym, że „klaps", to też przemoc. O tym, że ważne jest abyśmy zmienili myślenie i nasze postawy dotyczące przemocy- z takich, które usprawiedliwiają ją i podtrzymują , na takie, które będą sprzyjać w nieakceptowaniu przez nas i u siebie samego stosowania przemocy. Zdarza się, że zachowanie dziecka powoduje u nas zniecierpliwienie, złość. Tracimy wówczas równowagę i dajemy klapsa. Klaps nie jest skutecznym sposobem dyscyplinowania dziecka i nie służy jego zdrowemu rozwojowi. Bite dzieci nie będą grzeczniejsze. Nasza nieumiejętność radzenia sobie z emocjami, zwłaszcza ze złością często staje się przyczyną bicia dzieci. Jako dorośli i odpowiedzialni ludzie możemy nauczyć się prawidłowego przyjmowania i wyrażania uczuć przyjemnych i nieprzyjemnych dając w ten sposób szansę tworzenia relacji bliskich i otwartych. Cierpliwie i spokojnie uczmy dzieci, jak właściwie postępować i żyć. Z miłością i szacunkiem wyznaczajmy dzieciom granice, używajmy metody naturalnych konsekwencji. Gdy będziemy mądrze wychowywać dzieci, klapsy nie będą nam potrzebne. Klapsy,które dajemy uczą, że lepiej jest kłamać, utrudniają myślenie, zaburzają rozwój dziecka, uczą przemocy, są atakiem na godność człowieka, niszczą relacje i powodują szereg jeszcze innych przykrych konsekwencji.
Zamiast zadawania bólu, cierpienia, krzywdy chrońmy i opiekujmy się słabszymi. Zachęcamy do budowania szczęśliwych relacji bez przemocy.
Możemy Państwu w tym pomóc. Zapraszamy na zajęcia warsztatowe dla rodziców mających trudności w relacji z dzieckiem w wieku wczesnoszkolnym „Bez klapsa - jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice". Celem warsztatów jest: nabywanie umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w relacji rodzic – dziecko, poznanie strategii wyjścia z sytuacji konfliktowej, umiejętność prowadzenia rozmów z dzieckiem, umiejętność radzenia sobie z emocjami.
W ramach kampanii „Zauważaj i reaguj. Wrażliwość to nie słabość" w dniu 28 października odbyła się konferencja. Jej uczestnikami byli przedstawiciele przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu mławskiego, przedstawiciele pomocy społecznej, kuratorzy zawodowi z Sądu Rejonowego w Mławie oraz policjanci. Podczas konferencji głos zabierał m.in. p. Jakub Śpiewak - fundator i prezes Fundacji Kidprotect. Bardzo ciekawie mówił o bezpieczeństwie dzieci online a także przestępczości seksualnej wobec dzieci. P. Śpiewak podawał informacje o rodzajach cyberprzestępstw, cyberprzemocy i problemach psychospołecznych jakie ona wywołuje. Mówił o nielegalnym pobieraniu z sieci plików muzycznych i filmowych. Podawał rady dla rodziców i zasady postępowania dla dzieci np. pamiętaj, że osoba po drugiej stronie, nie musi być tym, za kogo się podaje; nie podawaj w sieci danych osobowych, nie wysyłaj swoich zdjęć; jeśli umawiasz się „w realu", wybierz na spotkanie miejsce publiczne i weź ze sobą kolegę lub koleżankę; jeśli coś Cię zaniepokoi lub zawstydzi, powiedz o tym komuś dorosłemu. Bardzo ważnym apelem, który został podany podczas konferencji jest apel „ Milczenie nie zawsze jest złotem. Jeśli wiesz o pedofilu i nie zgłaszasz tego policji, to pozwalasz mu dalej krzywdzić dzieci. Czasem milczenie to współudział w krzywdzie."
Podczas konferencji głos zabrali także Tomasz Majewski nt.„ Osoba stosująca przemoc – dr Jeckyll i mr Hyde?", Magdalena Ciołek nt. „ Bicie jest głupie", Agnieszka Guza ekspert ds. prewencji kryminalnej, nieletnich i patologii Wydziału Prewencji KWP w Radomiu nt." Działania policji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie".
W konferencji uczestniczyli także p. Włodzimierz Wojnarowski Starosta Mławski, p. Barbara Gutowska Wicestarosta, p. Sławomir Kowalewski Burmistrz Miasta Mława, p. Krzysztof Wasiłowski Przewodniczący Rady Miasta Mława, p. Karmena Cisak Wojewódzki Koordynator ds. Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz podinsp. Rafał Batkowski I zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.
Kampania „Zauważaj i reaguj. Wrażliwość to nie słabość" odbywa się pod honorowym patronatem p. Włodzimierza Wojnarowskiego Starosty Mławskiego. Patronat Medialny objęła Telewizja Mława.

 

Program Konferencji

Zauważaj i reaguj

Wytworzył: Anna Ciesielska
Data informacji: 2013-03-19 14:18:28
Opublikował: Marcin Jurkiewicz
Data publikacji: 2013-03-19 15:19:07
Odsłon: 1209
Dziennik zmian