26 LISTOPADA 2018 | ARTYKUŁY | AGNIESZKA ZYCH

zmiana1

 

 

Siła kobiet

Ciało kobiety jest tak zbudowane pod kątem fizjologicznym, że w bólach rodzimy dzieci i nie umieramy. Jesteśmy zdolne do poświęceń, życia pod presją i w ciągłym biegu. Łączymy wiele obowiązków – pracujemy, wychowujemy dzieci, prowadzimy dom i mamy czas dla naszych przyjaciół. Jesteśmy multizadaniowe. Drzemie w nas olbrzymia siła, która napędza do działania. Od nas zależy w jaki sposób ukierunkujemy naszą energię. My kobiety do życia potrzebujemy harmonii, wsparcia, zrozumienia ale przede wszystkim pewności siebie i wiary.

Każda z nas w codziennym życiu kieruje się swoimi przekonaniami. Potrafimy docenić i być życzliwe choć nie zawsze pozbawione obaw i wątpliwości , nie wszystkie jednak wierzymy w swój potencjał, umiejętności, zdolności. Umniejszając swoją wartość, budujemy mury, które pozbawiają nas możliwości działania.

Ocena i interpretacja tego co się dzieje, tego co się zdarza i tego co robimy zależy od nas samych. Jeśli tak, to bycie szczęśliwym i nieszczęśliwym jest wyborem lub konsekwencją kiedyś podjętej i nawykowo podtrzymywanej decyzji. Tak, więc MY DECYDUJEMY CZY BĘDZIEMY LUBIŁY SAME SIEBIE ! Pewna siebie kobieta, to nie ta która każdego dnia dobrze wygląda i świetnie się czuje. Pewność siebie to odwaga dostrzegania swoich słabości, to gotowość do ich udźwignięcia, chęć podjęcia wyzwania aby wprowadzić zmiany. To w jakim stopniu pozwolimy innym lub przeszłości kierować naszym życiem zależy od tego czy jesteśmy gotowe na zmianę. Oznacza to, że nie innych należy zmieniać tylko siebie, jeżeli chcemy się uchronić od ich oddziaływania na nasze życie. Podstawą wzmocnienia poczucia własnej wartości jest przejęcie odpowiedzialności za swoje samopoczucie i podejmowane wybory, to jest źródłem naszej siły mocy.

Stereotyp kobiecości wpaja się nam od dzieciństwa, wtedy kształtują się schematy postępowania, strategie radzenia sobie z brakami. Deficyty wyniesione z dzieciństwa oraz przekonania na temat roli kobiety stają się podstawą myślenia o sobie samych. Zmiany najczęściej zaczynamy w miejscu w którym wydaje się że doszliśmy do ściany. To przejście ze strefy bezradności do strefy siły. Zrozumienie przyczyn tego co sprawia, że często postępujemy wbrew sobie pomaga odnaleźć to na co mamy wpływ i to czego nie możemy zmienić. Nie możemy zmienić zdarzeń z przeszłości i zachowania innych ludzi, ale mamy możliwość interpretacji tego co się wydarza w naszym życiu – to jest źródło naszej mocy. Dojrzałość polega na tym, że nikt już za nas i dla nas nic nie zrobi, same możemy dać sobie wsparcie – zaopiekować się sobą! Więc, jeśli coś się nie udało, jesteśmy rozczarowane i smutne- dajmy sobie prawo do okazywania emocji. Dajmy sobie prawo do pozostania sobą , zatroszczmy się o siebie, tak jakbyśmy się troszczyły o kogoś kogo lubimy, kto jest dla nas ważny. Nauczmy się nagradzać za sukcesy i wspierać w trudnych chwilach.

Najistotniejsze w budowaniu dobrej samooceny jest zaufanie do siebie, wiara w że cokolwiek się w moim życiu wydarzy to mam wszystko co jest potrzebne by sobie z tym poradzić. Kiedy sobie zaufamy, to nie tylko zaakceptujemy siebie ale też przekroczymy własne granice i tym samym odniesiemy zwycięstwo. Zyskujemy MOC , jeżeli potrafimy dostrzegać swoje mocne strony i dbać o nie każdego dnia, zyskujemy MOC jeśli potrafimy rozpoznać i zaakceptować swoje słabe strony, aby nad nimi popracować. Jeżeli potrafimy się dzielić pomagać wspierać a przy tym nie zazdrościć to jesteśmy WSPANIAŁE! Warto nad sobą pracować aby móc otwierać kolejne drzwi.

Zdrowy egoizm stanowi podstawę poczucia własnej wartości. Wyraża się w przekonaniu, że twoje potrzeby były odpowiednio zaspokojone i masz prawo do uwewnętrznienia swoich myśli i uczuć. Przejawia się także w wierze, że w różnych dziedzinach życia mogą Cię spotkać dobre rzeczy, do których masz tako samo prawo jak każdy inny człowiek. Większość kobiet rozwinęła sobie taką postawę w niedostatecznym stopniu. Często zupełnie, odruchowo i nieświadomie dajemy siebie zbyt dużo. Zgodnie ze wpojonym stereotypem nasza wartość zależy od tworzonych przez nas związków. Wzmacniając poczucie własnej wartości przez zajmowanie się innymi ludźmi zaniedbujemy swoje potrzeby. Całkowite zawierzenie swojej osoby bliskim jest zbyt ryzykowne. Ważne abyś sama potrafiła rozpoznać swoje potrzeby i zadbała o ich zaspokojenie. Osiągnięcia i nagrody nie stanowią poczucia własnej wartości. Rozwija się ono w dzieciństwie a potem ulega modyfikacjom NA SKUTEK KOLEJNYCH ZADARZEŃ I TWOICH REAKCJI. Jako osoba dorosła możesz wpłynąć na swoje poczucie własnej wartości, wystarczy obmyślić PLAN DZIAŁANIA i zostać swoim obrońcą, najlepszym jakiego miałaś. Obrońca to osoba przyjazna, która wspiera Cię , broni , radzi, chwali , nakłania do kolejnych osiągnięć. Być może w dzieciństwie lub późniejszym okresie nie miałaś adwokata, możesz mieć go teraz. Bycie swoim obrońcą oznacza ciągle starania, w celu poprawy swojej sytuacji. Ludzie którzy lubią siebie, lubią innych ludzi.

TWÓJ PLAN DZIALANIA

1. Przestań porównywać siebie do innych ludzi. Zawsze będzie ktoś, kto ma więcej niż ty oraz ktoś, kto ma mniej. Jeżeli będziesz cięgle porównywać siebie do innych, zawsze będziesz mieć przed sobą zbyt wielu oponentów, których nie dasz rady prześcignąć.

2. Przestań siebie rugać i obwiniać. Nie będziesz mógł rozwinąć w sobie wysokiej samooceny, skoro powtarzasz negatywne zdania na temat siebie i swoich zdolności. Wygląd, kariera, relacje, finanse czy inne dziedziny życia – niezależnie od tego, o czym mówisz, unikaj lekceważących komentarzy na temat siebie.

3. Odbierając komplementy i przyjmując życzenia mów „dziękuję”. Gdy w odpowiedzi na komplement mówisz coś w rodzaju „nie ma za co”, odrzucasz komplement, a jednocześnie wysyłasz do siebie sygnał, że nie zasługujesz na pochwałę. To kształtuje niską samoocenę. Dlatego przyjmuj pochwały, nie zaniżając swojej wartości.

4. Wykorzystuj pozytywne afirmacje, by zwiększyć poczucie własnej wartości. Umieść je na jakimś przedmiocie, z którego często korzystasz. Możesz na przykład włożyć do portfela afirmację „lubię i akceptuję siebie” albo „jestem atrakcyjną kobietą i zasługuję na to, co najlepsze”. Niech te afirmacje będą zawsze z tobą. Powtarzaj je kilkakrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza przed pójściem do snu oraz po przebudzeniu. Za każdym razem, gdy powtarzasz afirmację, poczuj te pozytywne emocje w stosunku do nich. W ten sposób spotęgujesz ich efektywność.

„Tworzę życie, jakiego pragnę”, „Jestem zawsze we właściwym miejscu i we właściwym czasie” oraz „Jestem godna miłości, szacunku i wszystkiego, co najlepsze”

5. Wykorzystuj zajęcia, książki nagrania audio i wideo poświęcone zwiększaniu samooceny. Wszelkie informacje, na które otwierasz swój umysł, zapuszcza w nim korzenie i wpływa na twoje zachowanie. Dominujące informacje wpływają na twoje zachowania w sposób dominujący.

6. Staraj się mieć do czynienia z pozytywnymi i pewnymi siebie ludźmi, którzy cię wspierają. Gdy otaczają cię negatywni ludzie, tłumiący ciebie i twoje idee, twoje poczucie własnej wartości maleje. Z drugiej strony, gdy czujesz, że inni cię akceptują i zachęcają, czujesz się lepiej, a twoja samoocena rośnie.

7. Zrób listę swoich osiągnięć. Niekoniecznie to ma być coś ponadczasowego. Lista może zawierać małe zwycięstwa: nauczyłem się jeździć na rowerze, zdałam na prawo jazdy, otrzymałem dobrą posadę, zapisałam się wreszcie na fitness. Regularnie przeglądaj tę listę.

8. Ułóż listę swoich zalet. Jesteś szczery? Bezinteresowny? Chętny do pomocy? Kreatywny? Bądź wspaniałomyślny wobec siebie i przygotuj listę przynajmniej 20 swoich zalet. Podobnie jak w przypadku poprzedniej listy ważne jest, by przeglądać tę listę jak najczęściej.

Wielu skupia się na swoich wadach, utwierdzając się w niskim poczuciu własnej wartości, a następnie dziwi się, dlaczego w ich życiu nie układa się tak dobrze, jak by tego sobie życzyli.

Naucz się skupiać na swoich zaletach, a otrzymasz więcej okazji do osiągnięcia tego, na czym ci zależy.

9. Naucz się częściej dzielić z innymi. Nie chodzi o pieniądze. Mowa o dzieleniu się sobą samym – poprzez zachowania, za których sprawą możemy pomóc innym ludziom lub pozytywnie ich zachęcić. Robiąc coś dla innych, zaczynasz czuć się bardziej wartościową osobowością, a twoje poczucie własnej wartości oraz nastrój się poprawiają.

10. Staraj się robić to, co lubisz. Ciężko jest żywić pozytywne uczucia wobec siebie, gdy spędzasz dni w pracy, którą nienawidzisz. Samoocena kwitnie, gdy wykonujesz pracę, która sprawia ci przyjemność i pozwala poczuć się kimś bardziej wartościowym. Nawet jeżeli praca nie do końca cię satysfakcjonuje, możesz przeznaczyć swój wolny czas na jakieś zainteresowania, które sprawiają ci frajdę.

 

 

Opracowały:

Wioletta Lemańska – psychoteraputa

Marta Sprusińska – psycholog

 

 

Literatura:

  • „Kobieta i poczucie własnej wartości” Stephanie Dillon, M. Christina Benson
  • „7 nawyków skutecznego myślenia” Stephen R. Covey
  • „6 najważniejszych decyzji które kiedykolwiek podejmiesz” Sean Covey