01 KWIETNIA 2022 | AKTUALNOŚCI | AGNIESZKA ZYCH


02.04.2022 przypada Dzień Książek dla Dzieci, przez co w dzisiejszym wpisie kierujemy się do cioć, wujków, babć, dziadków oraz rodziców: jaki jest wasz stosunek do czytania bajek dzieciom?

Według analiz i badania przeprowadzonego przez Alinę Marię Basak (Pedagogika Rodziny nr 2(4)/2012, s.211-227)) wynika, że w obecnych czasach dorośli poświęcają bardzo mało czasu na czytanie książek dzieciom. Fakt ten wpływa na to, że dzieci mają ułatwiony dostęp do różnych platform (z bajkami, grami itp.). Przez co świat wirtualny staje się pierwszym wyborem formy spędzania czasu wolnego.

Problemy z którymi mierzą się bohaterowie świata wirtualnego oraz spotykanego w książkach, często wymagają krótkiego podsumowania, wyjaśnienia przez osoby dorosłe. Po to, aby usystematyzować i uporządkować fakty rządzące w prawdziwym świecie oraz wyjaśnić zachowania pożądane w społeczeństwie, w życiu danej rodziny. Co to znaczy na przykład: „W prawdziwym świecie pieski są równie sympatyczne jak te w Psim Patrolu, jednak gdy spotkasz jakiegoś na swojej drodze powinieneś najpierw zapytać właściciela o zgodę na pogłaskanie, ponieważ w danym momencie piesek może być chory, smutny przez co może cię ugryźć”.

Dlaczego czytanie bajek zamiast ich oglądania? Dobrze rozwinięta wyobraźnia, będzie fundamentem dla rozwoju kreatywności nie tylko na potrzeby zabaw plastycznych. Przede wszystkim stanie się źródłem do kreatywnego rozwiązywania problemów, z którymi nasze dzieci będą się musiały zmierzyć w dorosłym życiu. Korzyści z czytania dzieciom jest o wiele więcej (rozwój aparatu mowy, pamięci, prowokuje do rozmów i poszerzania horyzontów itd.), to co jednak najważniejsze i podkreślane przez same dzieci to emocjonalne czyli: FAKT SPĘDZANIA CZASU Z RODZICEM.

Na koniec więc załączamy listę polecanych przez nas książek dla dzieci.
• „Miłość”, autor: Corrinne Averiss, Kristi Beautyman,
• „Self-Reg” Opowieści dla dzieci o tym jak działać, gdy emocje biorą górę, autor: Agnieszka Stążka-Gawrysiak
• „Bajki, które uczą jak być szczęśliwym”, autor Ibarrola Begona
• „Nasze magiczne Encanto” (praca zbiorowa), wydawnictwo Olesiejuk
• ”Uczucia” Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze, autor Janusz Leon Wiśniewski
• „Basia i granice”, autor Zofia Stanecka Harperkids

Przygotowała: Aleksnadra Wiśniewska pedagog, Angelika Bąk psycholog, Karolina Majewska psycholog
Autor zdjęcia: Photo by Josh Applegate on Unsplash